Jesteś w: Ekologia

Zanieczyszczenie i ochrona Bałtyku

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Morze Bałtyckie jest najmłodszym morzem na Ziemi - liczy zaledwie 12 tys. lat, podczas gdy inne morza powstały przed wieloma milionami lat. Podobnie jak jeziora polodowcowe powstało ono wskutek ocieplania się klimatu i topnienia lodowca, w jego krótkiej historii następowały poważne zmiany poziomu wód, linii brzegowej i zasolenia wynikające głównie z ruchów skorupy ziemskiej. Ocenia się, że człowiek pojawił się nad Bałtykiem ok. 10 tys. lat temu w paleolicie. Przywędrował prawdopodobnie z południa zasiedlając zlewiska Morza Bałtyckiego. Najstarsze ślady osad na polskim wybrzeżu spotykamy na wyspie Wolin. W X w. w naszej historii pojawiło się miasto Gdańsk. Formowanie się organizmów politycznych w Basenie Bałtyku następuje na przełomie I i II tysiąclecia.

Najbardziej tragicznymi okresami dla regionu Bałtyku była I wojna światowa, zakończona rewolucja bolszewicka, a następnie II wojna światowa. Obie wojny przyniosły zagładę wielu milionom ludzi.

Doniosłym współczesnym wydarzeniem był rozpad Związku Radzieckiego, w wyniku którego powstało w rejonie Bałtyku 9 państw bezpośrednio sąsiadujących z morzem.

Historia wypraw i najazdów, a także wymiany handlowej jest zapisana na dnie Morza Bałtyckiego, na którym leżą przysypane piaskiem lub mułem łodzie Wikingów, okręty wojenne duńskie i szwedzkie, statki żaglowe, łodzie rybackie, a także wraki okrętów z okresu II wojny światowej.

Podział Bałtyku na strefy ekonomiczne

W 1982 roku na Konferencji Prawa Morza w Montago Bay na Jamajce ustanowiono wyłączne strefy ekonomiczne państw nadmorskich. Ilustruje to rys.1 W świetle tych porozumień państwo
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 



  Dowiedz się więcej