Jesteś w:
Notice: Undefined variable: tytul_s in /home/lpl/domains/2l.pl/public_html/2l2l.php on line 330

Wyprawy krzyżowe - przebieg i skutki

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Idea wypraw krzyżowych pojawiła się pod koniec XI wieku. Papież Urban II, który dążył do umocnienia swej władzy wpadł na genialny pomysł odbicia Ziemi Świętej z rąk niewiernych, która od VIIw. znajdowała się w ich rękach. W wieku X i XI Jerozolimę podbili tzw. Turcy Serdżuccy.

Całkowicie opanowali ją ok. 1070r. Ponieważ byli oni fanatycznymi wyznawcami islamu rozpoczęły się tam prześladowania chrześcijan. Była to jedna z przyczyn późniejszych krucjat. Inną przyczyną była możliwość kulty w Ziemi Świętej. Chyba dla każdego chrześcijanina ważne jest by odwiedzić miejsca, gdzie żył Chrystus. Wzrosło również zagrożenie Bizancjum. Cesarz Bizantyjski Aleksy Konnen zwrócił się o pomoc do papieża. Sam nie poradziłby sobie z jakże liczną armią niewiernych. W zamian za pomoc obiecał usunąć wielką schizmę, czyli rozpad w kościele. Inna przyczyna to, najważniejsza dla rycerzy chęć wzbogacenia się. Każdy wieśniak i prosty chłopek, który wziął udział w krucjacie miał nadzieje na szybkie wzbogacenie się. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem wśród fanatycznych chrześcijan. Do wyruszenia I krucjaty przyczyniła się również rekonkwista, czyli akcja wyzwolenia Hiszpanii z rąk Maurów, czyli Arabów. W 1063r. Aleksander II apelował o pomoc dla Hiszpanii, co spotkało się z szerokim odzewem. Wreszcie w 1095r. Urban II zwołał synod w Clement, gdzie przedstawił pomysł wypraw krzyżowych. Szeroko przeprowadzona akcja propagandowa odbiła się szerokim echem w Europie.

Pierwszej wyprawy do Jerozolimy nie można chyba nazwać krucjatą. Jej wodzem był Piotr z Amiens, a udział w niej brali chłopi, którzy nie potrafili nawet trzymać miecza i garstka rycerzy. Jak można się domyślić wyprawa ta zwana ludową zakończyła się totalną klęską, a jej uczestnicy stali się niewolnikami. Pierwsza prawdziwa Krucjata do Ziemi Świętej miała miejsce w 1096r. Brało w niej udział ponad 300. tys rycerzy głównie z Francji. Armia ta była podzielona na cztery grupy. Pierwsza to mieszkańcy Prowansji na czele z Rajmundem Hrabią Tuluzy, druga to Normanowie, których wodzem był książę Robert, a trzecia to pozostali na czele z Godfrydem i Baldwinem i Boullion. Czwartą zaś, Normanami z południowej Italii dowodził Boemund, książę Tarentu.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 



  Dowiedz się więcej