Jesteś w: Lalka

Motyw miasta w Lalce

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Motyw miasta w Lalce został zrealizowany głównie dzięki dwóm aglomeracjom – Warszawie oraz Paryżowi.

W pierwszej rozgrywa się prawie cała akcja powieści. Dzięki rozbudowanym opisom okolic, realnych miejsc czy pogody, Warszawa staje się pełnoprawnym bohaterem dzieła. Czytelnik razem z Wokulskim przemierza uliczki Krakowskiego Przedmieścia, odwiedza zapomniane tereny dzielnicy miejskiej biedoty – Powiśla, spaceruje po Parku Łazienkowskim, bierze udział w wielkanocnej kweście w kościele św. Józefa czy konnych wyścigach na Służewcu.

Jak trafnie zauważa Józef Osmoła w opracowaniu powieści Prusa, Lalka to nie tylko powieść o społeczności drugiej połowy wieku XIX, ale również kronika dnia powszedniego Warszawy w latach 1878-1879. pisarz pokazuje wygląd ówczesnego sklepu, przedstawienie w teatrze, wielkanocną kwestę w kościele, wieczór w mieszczańskiej piwiarni, salę sądową, ujeżdżalnię, rauty w salonach itp.


Drugim z miast upamiętnionym w powieści jest stolica Francji, do której główny bohater ucieka, gdy przechodzi załamanie po odrzuceniu przez Izabelę. Szerokie, wysadzane drzewami ulice, przepełnione rozmawiającymi ludźmi kawiarnie, stare zabytki i muzea, które można zwiedzać tygodniami, modnie ubrani mieszkańcy składają się na obraz tego miejskiego centrum miłości.

Zarówno w opisach Warszawy, jak i Paryża, czytelnik Lalki odnajdzie wiele szczegółowych opisów miejsc czy charakterystycznych zachowań mieszkańców, co sprawia, że Prusowi udało się uchwycić niepowtarzalnego ducha tych obu europejskich stolic.



  Dowiedz się więcej