Jesteś w: Lalka

Charakterystyka Stanisława Wokulskiego

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem powieści Bolesława Prusa – Lalka, któremu przysługuje miano postaci sprzecznej, niejednoznacznej, antynomicznej.

Gdy poznajemy tego bohatera, ma on czterdzieści sześć lat i jest szaleńczo zakochany w Izabeli Łęckiej. Ta miłość sprawia, że ze zwykłego galanteryjnego kupca Wokulski zamienia się w międzynarodowego przedsiębiorcę i dopuszcza się czynów, o których jeszcze niedawno myślał z pogardą czy nonszalanckim uśmiechem. Takie decyzje, jak zakup kamienicy Łęckich za wygórowaną cenę czy celowe przegrywanie z Tomaszem w karty świadczą o sile miłości, jaką bohater darzył Izabelę.

Poza bezkrytycznym, a nawet czasami ślepym uwielbieniem dla Łęckich, Wokulskiego charakteryzuje także pociąg do wiedzy, co udowodniał wielokrotnie. Aby dostać się najpierw do Szkoły Przygotowawczej, a później do Szkoły Głównej, od najmłodszych lat ciężko pracował w sklepie, ponieważ – mimo iż pochodził ze szlacheckiej rodziny – to niestety jego ojciec stracił wielopokoleniowy majątek.

Charakter Wokulskiego ukształtował także epizod działalności spiskowej i udział w demonstracjach religijno-patriotycznych, które w konsekwencji doprowadziły do tego, iż uczestniczył w walkach partyzanckich powstania styczniowego i spędził kilka lat na Syberii. Te doświadczenia zmieniły go z chłopca w mężczyznę, podobnie jak wczesne wdowieństwo, które odcisnęło na jego osobowości znaczne piętno.

Na zakończenie bilansu najważniejszych cech bohatera Lalki należy wspomnieć, że Wokulski był człowiekiem niezwykle empatycznym, o czym świadczy pomoc prostytutce Magdalence czy kamieniarzowi Węgiełkowi.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej