Jesteś w: Lalka

Lalka Bolesława Prusa - wprowadzenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Lalka Bolesława Prusa jest dziełem pozytywistycznym, poruszającym temat nieszczęśliwej miłości galanteryjnego kupca oraz pięknej arystokratki. Nie oznacza to jednak, iż autor Emancypantek stworzył utwór jednowątkowy. Przeciwnie – poruszył w nim problem walki o wolność ojczyzny, poświęcenia się nauce czy powrotu do w miarę normalnego życia po stracie dziecka.

Prus scharakteryzował w tej powieści mieszkańców XIX-wiecznej Warszawy. Opisał Niemców, Żydów, Polaków, kupców, przedsiębiorców, bawidamków, utracjuszy czy osoby skromne i pracowite. Uwiecznił antysemickie tendencje, nasilające się w tamtym okresie, czy zauważył problem biedy, uniemożliwiającej godne życie.

Powieść ma bardzo rozbudowany główny motyw miłości, wokół którego pisarz zorganizował szereg wątków pobocznych, począwszy od motywu pracy, miasta czy awansu społecznego, a skończywszy na wpleceniu w dzieło tematu snu czy awansu społecznego.

Po Lalkę powinny sięgnąć nie tylko osoby interesujące się epoką pozytywizmu i hasłami przez nią głoszonymi (scjentyzm, praca u podstaw, praca organiczna, realizm), ale także wielbiciele romantyzmu (idealizowanie ukochanej, nieszczęśliwa miłość, wątek powstańczy).



  Dowiedz się więcej