Jesteś w: Cyprian Kamil Norwid

Bema pamięci żałobny rapsod - geneza utworu, motto

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Wiersz Bema pamięci żałobny – rapsod został napisany jesienią 1851 roku. Jest to wiersz okolicznościowy, powstał w pierwszą rocznicę śmierci generała Józefa Bema (zm. 10 grudnia 1850), dowódcy artylerii podczas powstania listopadowego, feldmarszałka armii tureckiej oraz naczelnego wodza powstania węgierskiego (1848 – 1849). Dla Norwida i wielu mu współczesnych, generał był wzorem cnót moralnych, ideałem żołnierza i wielkim patriotą.

W tytule wiersza autor wskazuje na gatunek – rapsod. Jest to rodzaj pieśni pochwalnej, najczęściej o charakterze funeralnym, pogrzebowym, napisanej w bardzo patetycznym stylu, chwalącej wybraną osobę, jej bohaterskie czyny i zalety. Rapsod mógł być fragmentem eposu lub stanowić osobny utwór. Tak jest w tym przypadku. Tytuł zapowiada, że będziemy mieli do czynienia z tekstem opiewającym zalety generała Bema.

Tekstowi przyświeca motto: „lusiurandum patri datum usque ad hanc diem ita servavi” ("przysięgi złożonej ojcu aż po dziś dzień tak dotrzymałem"). Są to słowa Hannibala, kartagińskiego wodza, wychowanego w wielkiej nienawiści do Rzymian. Wódz przyrzekł ojcu, że nigdy nie nadejdzie dzień pogodzenia z pogardzanym ludem rzymskim. Tak, jak Hannibal nie złamał danej ojcu przysięgi, tak generał Bem pozostał do końca wierny swoim ideałom: ojczyźnie i męstwu.



  Dowiedz się więcej