Jesteś w: Cyprian Kamil Norwid

Wielcy ludzie w twórczości Norwida

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim



Kolejną strofę pisarz przeznaczył dla Luisa de Camoesa (Camoensa). Był on jednym z najwybitniejszych literatów portugalskich, jego geniusz porównywany był z geniuszem Dantego, Homera i Wergiliusza. Pisał poezję i dramaty, jednak najbardziej zasłynął jako autor portugalskiej epopei narodowej, Luzjady, w której opis podróży Vasco da Gamy do Indii był tłem dla snucia dywagacji o tradycjach i przeszłości Portugalczyków.

Kolejna osoba pojawiająca się w tym wierszu, znalazła się również w tekście Do obywatela Johna Brown. Tadeusz Kościuszko nadal jest polskim bohaterem narodowym. Był bojownikiem o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych. W Ameryce pracował jako inżynier dla armii, a za oddanie w walkach został mianowany generałem brygady. Był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej podczas insurekcji w 1794 roku. Dla zjednania sobie ludzi, ogłosił dwa uniwersały: ograniczający pańszczyznę i znoszący poddaństwo. Generał Kościuszko zmarł w Solurze w Szwajcarii w 1817 roku. Jego zwłoki zostały sprowadzone do Polski i pochowane z krypcie na Wawelu w 1818 roku. Ponadto, serce Kościuszki spoczęło na Zamku Królewskim w Warszawie.

Bohaterem szóstej strofy jest Napoleon I Bonapate. Był cesarzem Francuzów i królem Włoch. Uważany jest za największego wodza w dziejach nowożytnych, wybitnego męża stanu i prawodawcę (twórca słynnego kodeksu, zwanego Kodeksem Napoleona). Z ziem byłego zaboru pruskiego stworzył Księstwo Warszawskie, które miało być swoistym zapleczem podbijającej Europę Francji. Po wielu politycznych zawirowaniach, zmuszony był opuścić kraj i zamieszkać na Wyspie Św. Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku. Jedni uważali go za genialnego stratega, inni – za dyktatora.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 



  Dowiedz się więcej