Jesteś w: Lalka

Stanisław Wokulski - romantyk czy pozytywista?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Odpowiedzią na to pytanie może być opinia Szumana o Wokulskim:
Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedemdziesiątego
. Jest to bodaj najkrótsza, ale i najpełniejsza charakterystyka Wokulskiego. Od lat badacze stawiali sobie pytanie, które pierwiastki przeważają w osobowości głównego bohatera Lalki i nigdy nie dochoszli do arbitralnych wniosków. Wokulski kryje w sobie zarówno cechy romantyczne, jak i pozytywistyczne.

Jeśli chodzi o romantyczne elementy osobowości bohatera to bez wątpienia należy do nich biografia Wokulskiego, przedstawiająca niezwykłe losy wybitnej jednostki. Jest to postać skłócona ze światem, silnie zindywidualizowana, zbnająca własną wartość. Również ideały Wokulskiego mają tradycję romantyczną – młodzieńcza, bohaterska walka o niepodległość ojczyzny oraz los zesłańca, a nade wszystko romantyczny typ uczuciowości. Miłość do Izabeli jest uczuciem tragicznym – to ona doprowadza do katastrofy w życiu bohatera. Jest jednak również uczuciem wielkim i głębokim, pozwalającym pokonywać kolejne granice.

Charakterystyczna dla uczuciowości romantycznej była oczywiście miłość niespełniona, nieszczęśliwa, zakończona samobójstwem kochanka. Również sam obraz Izabeli jest idealizowany przez Wokulskiego – jest to typowa kobieta-anioł, o której pisali poeci romantyczni (do Mickiewicza odwołuje się Wokulski kilkakrotnie wprost). Nie tylko miłość, ale i cała uczuciowość Wokulskiego upodobniają go do bohatera romantycznego – jest on niezwykle dynamiczny, działa bez namysłu, pod wpływem impulsu. Wykazuje wręcz pewne cechy osobowości neurastenicznej.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej